چطور پاسپورت قوی داشته باشیم؟

چطور پاسپورت قوی داشته باشیم؟

چطور پاسپورت قوی داشته باشیم؟ دلایل زیادی وجود دارد که برخی از پاسپورت ها قوی و برخی ضعیف هستند. ثبات اقتصادی و سیاسی، توافقات دوجانبه، روابط متقابل و بسیاری از عوامل دیگر بر استحکام پاسپورت تأثیر می گذارد.

 

تغییرات جدید قوانین ورود به منطقه شنگن
کشورهایی که بهترین ویزای کار پس از تحصیل را دارند

 

گذرنامه‌های کشورهای جنگ‌زده این روزها آسیب زیادی می‌بینند. به نظر می رسد کشورهایی که مشکلات جمعیتی دارند نیز پاسپورت ضعیف تری دارند.

 

چطور پاسپورت قوی داشته باشیم و چه چیزی یک پاسپورت را قوی یا ضعیف می کند؟
پاسپورتی که دسترسی بدون ویزا به اکثر کشورهای جهان را ارائه می دهد، قوی ترین پاسپورت است. بر اساس شاخص پاسپورت Henley & Partners (فوریه 2022)، پاسپورت ژاپن با دسترسی بدون ویزا به 193 کشور، قوی ترین پاسپورت در جهان است.

 

با کاهش تعداد ویزا، پاسپورت ضعیف‌تر و ضعیف‌تر می‌شود. بر اساس شاخص پاسپورت Henley & Partners (فوریه 2022)، پاسپورت افغانستان با دسترسی بدون ویزا تنها به 26 کشور، ضعیف ترین پاسپورت در جهان است.

 

ایران در حال حاضر، به‌صورت مشترک با سریلانکا، رتبه 101 جهانی را در اختیار دارد. براین‌اساس هم‌وطنان عزیز می‌توانند بدون ویزا به 41 کشور دنیا سفر نمایند. این کشورها عبارت‌اند از: جزایر کومورو، گینه بیسائو، کنیا، ماداگاسکار، موریتانی، موزامبیک، جزایر کوک، میکرونزی، نیوئه، جزایر پالائو، ساموآ، تووالو، لبنان، سومالی، تانزانیا، توگو، اوگاندا، زیمبابوه، عمان، قطر، سوریه، ترکیه، دومینیکا، هائیتی، کامبوج، ماکائو، مالزی، مالدیو، نپال، سریلانکا، تیمور شرقی، بولیوی اکوادور، ونزوئلا، جزایر کیپ ورد، رواندا، ارمنستان، آذربایجان، گرجستان، سنگال، سیشل و سیرا لئون.

 

برخی از پاسپورت های قوی و ضعیف در جهان کدامند؟
اکثر کشورهای توسعه یافته تمایل دارند گذرنامه های قوی داشته باشند. این کشورها دارای اقتصاد قوی و محیط سیاسی با ثبات هستند.

 

بر اساس شاخص پاسپورت Henley & Partners (فوریه 2022)، برخی از پاسپورت های قوی در جهان ژاپن، سنگاپور، کره جنوبی، آلمان و ایتالیا هستند.

 

کشورهای در حال توسعه معمولاً گذرنامه های ضعیفی دارند. این کشورها در حال مبارزه یا بهبودی از بی ثباتی های سیاسی و اقتصادی هستند.

 

بر اساس شاخص پاسپورت Henley & Partners (فوریه 2022)، برخی از پاسپورت های ضعیف در جهان افغانستان، عراق، سوریه، پاکستان و سومالی هستند.

 

چگونه پاسپورت ضعیف خود را به پاسپورت قوی تبدیل کنیم؟
داشتن پاسپورت ضعیف یک مبارزه است اما پایان دنیا نیست. با کمی تلاش و برنامه ریزی می توانید پاسپورت ضعیف خود را به پاسپورتی قوی تبدیل کنید. شاید قوی ترین نباشد، اما بسیار قوی تر از پاسپورت فعلی شماست.

 

در اینجا 3 مرحله برای تبدیل پاسپورت ضعیف به پاسپورت قوی آورده شده است.

 چطور پاسپورتی قوی داشته باشیم؟

01. دریافت ویزای آمریکا (یا ویزای کانادا)
البته می توانید با ویزای آمریکا به آمریکا سفر کنید. اما می توانید با ویزای آمریکا به 49 کشور و منطقه دیگر نیز سفر کنید.

با ویزای ایالات متحده، شما 49 کشور (از جمله ایالات متحده) و قلمروهای دیگر را به لیست بدون ویزا خود اضافه می کنید.

اگر ویزای آمریکا برایتان سخت است، ویزای کانادا بگیرید. ویزای کانادا به همان اندازه قدرتمند است. با ویزای کانادا می توانید به 36 کشور (از جمله کانادا) و منطقه سفر کنید.

هر دو ویزای آمریکا و کانادا ویزای بلند مدت هستند. آنها معمولا برای 10 سال صادر می شوند. شما یک بار ویزای آمریکا یا کانادا خود را دریافت می کنید و پاسپورت شما تا 10 سال آینده قوی باقی می ماند.

 

من با استفاده از ویزای آمریکا به مکزیک، بلیز، گواتمالا، السالوادور، هندوراس، نیکاراگوئه، کاستاریکا، پاناما، کلمبیا، فیلیپین، تایوان و کره جنوبی سفر کرده ام. اگر ویزای آمریکا را نداشتم، باید برای همه آن کشورها ویزا می‌خواستم.

 

02. ویزای شینگن بگیرید
با ویزای شینگن می توانید به ۲۶ کشور شینگن سفر کنید. اما همچنین به 39 کشور غیر شنگن. در مجموع 65 کشور.

این 39 کشور غیر شینگن ویزای شینگن را به عنوان ویزای خود می شناسند. برای این کشورها نیازی به ویزای جداگانه ندارید.

برخلاف ویزای آمریکا/کانادا، ویزای شینگن ویزای کوتاه مدتی است که 90 تا 180 روز اعتبار دارد. اعتبار ویزا در درخواست های بعدی افزایش می یابد.

 

ترکیبی از ویزای ایالات متحده و شینگن این لیست را با 80 عدد افزایش می دهد (* بستگی به پاسپورت دارد).

بیایید ببینیم که پاسپورت شما با ویزای ایالات متحده / کانادا و ویزای شینگن چگونه در برابر پاسپورت های قوی در جهان قرار می گیرد.

 

03. بالا بردن سوابق سفر
سابقه سفر ممکن است پاسپورت شما را قوی نکند، اما شانس شما را برای تایید ویزا افزایش می دهد. هر چه سابقه سفر بیشتری داشته باشید، شانس تایید ویزا بیشتر است.

 

سابقه سفر نشان می دهد که شما قصد مهاجرت غیرقانونی ندارید. اگر قرار بود غیرقانونی بمانید، می توانستید در هر یک از کشورهایی که تاکنون در آن بوده اید این کار را انجام دهید. سابقه سفر شما را از نظر کنسولگری ها قابل اعتماد می کند.

 

درخواست های ویزا مانند ایالات متحده، کانادا، انگلستان، مالزی، بحرین و غیره به طور خاص یک کپی از سابقه سفر شما را درخواست می کنند.

 

بنابراین، پاسپورت خود را با ویزا و مهر پر کنید تا آن را قوی تر کنید.

 

نتیجه
اما چطور پاسپورت قوی داشته باشیم؟ اگر پاسپورت ضعیفی دارید، این 3 مرحله به شما کمک می کند پاسپورت ضعیف خود را به یک پاسپورت قوی تبدیل کنید. این گذرنامه شما را به قوی ترین پاسپورت تبدیل نمی کند، اما این مراحل قطعا پاسپورت شما را بسیار بهتر و قوی تر می کند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن (Esc)
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
Scroll To Top