چگونه برای ویزای J-1 اقدام کنیم؟

چگونه برای ویزای J-1 اقدام کنیم؟

ویزای J-1 نوعی از ویزای تحصیلی و مبادله ای ایالات متحده است که می توانید برای اقامت موقت در طول برنامه تبادل بازدیدکنندگان در ایالات متحده دریافت کنید. برای واجد شرایط بودن برای این ویزا، اولین کاری که باید انجام دهید این است که برای یک برنامه تبادل (تحصیلی یا کار) از طریق یک اسپانسر اختصاص داده شده در ایالات متحده درخواست دهید. تنها پس از پذیرش در یک برنامه، می توانید برای ویزای J-1 اقدام کنید.

 

نحوه تغییر ویزای J-1 و B-1 آمریکا به ویزای دانشجویی F-1

 

انواع ویزای J-1

ویزای J-1 دارای چندین دسته است که بسته به برنامه تبادلی که به آن تعلق دارید می توانید از بین آنها انتخاب کنید:

 

CategoriesRequirements
Au Pair and EduCareبرای دریافت ویزای J-1 برای Au Pair، باید بین 18 تا 26 سال سن داشته باشید، به زبان انگلیسی صحبت کنید و فارغ التحصیل دبیرستان باشید. برای Au pair، به مدت 12 ماه در کنار یک خانواده میزبان قرار می گیرید و می توانید ویزای خود را برای 6،9 یا 12 ماه و بیشتر تمدید کنید. قبل از اینکه کار خود را با خانواده میزبان شروع کنید، یک برنامه آموزشی در مورد کار با کودکان خواهید دید تا بتوانید بهتر آماده شوید.
Camp Counselorبرای دسته مشاور کمپ، باید زبان انگلیسی را به اندازه کافی مسلط باشید تا بتوانید با اردونشینان تعامل داشته باشید و حداقل 18 سال سن داشته باشید. در طول کار کمپ، حقوقی به شما داده می شود و مزایایی مشابه با همتایان آمریکایی خود دریافت خواهید کرد.
Government Visitorاگر توسط یک آژانس فدرال ایالات متحده یا دولت محلی برای بازدید و شرکت در فعالیت های مختلف برای تقویت روابط خود با آمریکا انتخاب شده اید، می توانید برای این دسته از ویزای J-1 درخواست دهید. در این مدت می توانید در تورهای مشاهده، بحث، مشاوره، جلسات تخصصی، کارگاه ها و غیره شرکت کنید.
Internبرای واجد شرایط بودن برای ویزای J-1 در رده کارآموزی، یا باید در حال حاضر در یک دانشگاه یا موسسه آکادمیک پس از متوسطه اعطا گواهینامه در خارج از ایالات متحده ثبت نام کرده باشید یا در 12 ماه گذشته از یکی از این موسسات فارغ التحصیل شده باشید. کارآموزی فقط در برخی از رشته های خاص ارائه می شود که شامل موارد زیر است: کشاورزی، جنگلداری و ماهیگیری. هنر و فرهنگ. ساخت و ساز و تجارت ساختمان. آموزش، علوم اجتماعی، علوم کتابداری، مشاوره و خدمات اجتماعی. مشاغل مرتبط با سلامت. مهمان نوازی و گردشگری. رسانه ها و ارتباطات. اطلاعات. مدیریت، بازرگانی، بازرگانی، و امور مالی. مدیریت دولتی و حقوق. و رشته های علوم، مهندسی، معماری، ریاضیات و مشاغل صنعتی.
International Visitorشما باید توسط وزارت امور خارجه ایالات متحده برای واجد شرایط بودن برای این ویزای J-1 انتخاب شوید. به عنوان یک بازدیدکننده بین المللی، باید در مشاوره، مشاهده، تحقیق، آموزش یا نشان دادن مهارت های خاص شرکت کنید و باید فردی شناخته شده در زمینه خاصی باشید.
Physicianبرای این ویزای J-1، شما باید تحصیلات خود را تکمیل کرده باشید و آموزش پزشکی کافی برای شرکت در برنامه داشته باشید. شما همچنین باید بیانیه ای از کشور خود ارائه دهید (برای نشان دادن اینکه چرا باید در برنامه شرکت کنید و اینکه بیشتر از اقامت خود نخواهید ماند)، و یک توافق نامه یا قرارداد از یک دانشکده پزشکی، بیمارستان یا موسسه علمی معتبر ایالات متحده. علاوه بر این، باید یکی از موارد زیر را تکمیل کنید: بخش I یا بخش دوم از آزمون هیئت ملی معاینه‌کنندگان پزشکی، آزمون فارغ‌التحصیلان پزشکی خارجی مرحله اول و مرحله دوم ویزای واجد شرایط پزشکی (VQE)
Professor and Research Scholarبرای دریافت ویزای J-1 به عنوان استاد و محقق تحقیقاتی، باید چندین معیار را رعایت کنید. به عنوان مثال، شما نباید کاندیدای موقعیت شغلی باشید، نباید در 24 ماه گذشته بخشی از برنامه استادی بوده باشید، و نباید در 12 ماه گذشته در برنامه J-visa شرکت کرده باشید. ماه ها مگر اینکه استثناء اعمال شود.
Short-term Scholarمعمولاً با این نوع ویزای جی فقط تا شش ماه می توانید اقامت داشته باشید. برای دریافت ویزای J-Scholar کوتاه مدت، باید یک استاد یا محقق تحقیقاتی باشید یا تحصیلات و تجربه مشابهی داشته باشید. شما می توانید به پروژه های تحقیقاتی ویژه کمک کنید، یک ترم در کالج یا دانشگاه تدریس کنید. برای این برنامه، نمی توانید اقامت خود را تمدید کنید یا دسته بندی خود را تغییر دهید.
Specialistبرای دریافت ویزای J برای دسته تخصصی، باید در رشته خود متخصص باشید و نباید به دنبال استخدام تمام وقت در ایالات متحده باشید. در این دسته معمولاً می توانید یک سال بمانید.
Student, college/ universityبرای ویزای دانشجویی J-1، شما باید اسپانسر شوید و هزینه اقامت شما توسط کشور خود از طریق برنامه دولتی، ایالات متحده یا هر دو دولت تامین شود. معمولاً می توانید تا دو سال اقامت داشته باشید، اما اعتبار این نوع ویزای J-1 با توجه به برنامه ای که در آن شرکت می کنید تغییر می کند.
Student, secondaryبرای این نوع ویزا، شما باید حداقل 15 سال سن داشته باشید، اما نمی توانید قبل از شروع برنامه بیش از 18 سال و شش ماه سن داشته باشید. شما همچنین باید کمتر از 11 سال تحصیلات ابتدایی داشته باشید، بدون احتساب مهدکودک و باید در برنامه مشابه قبلی تحت ویزای F-1 یا ویزای J-1 شرکت نکرده باشید.
Summer Work Travelشما می توانید ویزای کار تابستانی را دریافت کنید اگر دانشجویی هستید که در دانشگاه ثبت نام کرده اید و مدرک تحصیلی خود را دنبال می کنید، باید حداقل یک ترم از برنامه خود را گذرانده باشید تا واجد شرایط دریافت این ویزا شوید. علاوه بر این، قبل از ورود به ایالات متحده باید شغلی تضمین شده داشته باشید، مگر اینکه از کشور لغو روادید باشید.
Teacherشما باید شرایط لازم برای کار در یک مدرسه ابتدایی یا متوسطه را داشته باشید و باید مدرکی معادل مدرک تحصیلی لیسانس ایالات متحده در آموزش یا موضوع آکادمیکی که قصد تدریس آن را دارید داشته باشید. علاوه بر این، یا باید در زمان درخواست در یک موقعیت تدریس در کشور خود مشغول به کار باشید، یا باید حداقل 24 ماه سابقه کار به عنوان معلم داشته باشید.
Traineeاگر می خواهید برای دسته ویزای کارآموزی واجد شرایط شوید، باید مدرک یا گواهی حرفه ای از یک دانشگاه یا موسسه مشابه داشته باشید. شما همچنین باید حداقل یک سال تجربه کاری مرتبط با شغل خود قبل از درخواست برای برنامه یا پنج سال تجربه در زمینه شغلی که در آن به دنبال آموزش هستید، داشته باشید.

 

هزینه ویزای J-1 چقدر است؟

هزینه ویزا حدود 185 دلار است. با این حال، این هزینه برای همه کشورها یکسان نیست و به احتمال زیاد بسته به دسته ای از ویزای جی-1 که درخواست داده اید تغییر خواهد کرد.

 

چه مدت می توانم با ویزای J-1  در آمریکا بمانم؟

شما می توانید با ویزای J-1 تا دو یا سه سال اقامت داشته باشید. با این حال، مدت زمانی که تحت ویزای J-1 مجاز به اقامت در ایالات متحده هستید بسته به برنامه ای که برای آن درخواست کرده اید تغییر می کند.

 

به عنوان مثال، اگر دانشجوی دانشگاه هستید، ویزای شما تا زمانی که دوره تحصیلی شما طول می کشد معتبر است، اما با یک بورسیه کوتاه مدت، فقط می توانید شش ماه اقامت داشته باشید. معمولاً به همه دارندگان ویزای J-1 پس از انقضای ویزای آنها 30 روز مهلت داده می شود تا سفر خود را به خانه ترتیب دهند.

 

تمدید ویزای J-1

با درخواست تمدید برنامه خود می توانید ویزای جی-1 خود را تمدید کنید. افسر حامی شما، که مسئولیت شما را بر عهده دارد، می تواند برنامه شما را تا حداکثر دوره نظارتی تمدید کند، دوره ای که از برنامه ای به برنامه دیگر تغییر می کند. شما یک فرم جدید DS-2019 دریافت خواهید کرد که دوره تمدید را ذکر می کند.

برای تمدید بیش از حداکثر مدت مجاز، افسر شما باید درخواست/دادخواستی را از طرف شما برای توجیه درخواست به وزارت امور خارجه ارسال کند. برای این نوع تمدید، شما (یا حامی مالی شما) باید هزینه غیرقابل استرداد 367 دلار را بپردازید.

 

آیا می توانم وابستگانم را با ویزای J-1 بیاورم؟

بله، اما شما فقط می توانید فرزندان و همسرتان را بیاورید. اعضای خانواده شما باید به طور جداگانه برای ویزای J-2 درخواست دهند تا پس از رفتن به ایالات متحده به شما ملحق شوند.

 

آیا می توانم رده خود را تحت ویزای J-1 تغییر دهم؟

بله، می توانید دسته بندی خود را تغییر دهید به شرطی که دلایل قوی برای تغییر دسته خود داشته باشید و همچنان به هدف اصلی خود برای برنامه تبادل نزدیک بمانید.

افسری که مسئولیت شما را بر عهده دارد باید از طرف شما یک درخواست الکترونیکی برای تغییر دسته خود به وزارت امور خارجه بفرستد، و وزارت برای تأیید این درخواست هزینه ای معادل 367 دلار درخواست خواهد کرد.

 

چگونه برای ویزای J-1 اقدام کنیم؟

برای درخواست ویزای J-1، باید مراحل ذکر شده در زیر را دنبال کنید، اما به خاطر داشته باشید که ترتیب انجام مراحل بر اساس محل درخواست تغییر خواهد کرد:

فرم درخواست ویزا را پر کنید.

یک مصاحبه با سفارت/کنسولگری تنظیم کنید.

هزینه درخواست را بپردازید.

مدارک مورد نیاز خود را آماده کنید.

در مصاحبه ویزای خود شرکت کنید.

وارد ایالات متحده شوید.

 

فرم درخواست ویزا را پر کنید

برای ویزای جی-1خود، باید فرم درخواست را به صورت آنلاین تکمیل کنید و صفحه تایید فرم درخواست را چاپ کنید – فرم را می توانید در اینجا پیدا کنید. برای شرکت در مصاحبه ویزای خود باید صفحه تاییدیه را همراه داشته باشید.

در طول درخواست آنلاین خود، باید عکس ویزای خود را نیز آپلود کنید، در صورت عدم موفقیت در آپلود، یک کپی از عکس خود را همراه داشته باشید.

 

یک مصاحبه با سفارت/کنسولگری تنظیم کنید

پس از پر کردن فرم درخواست، باید یک قرار ملاقات با سفارت یا کنسولگری محلی خود برای شرکت در مصاحبه ویزای خود تعیین کنید – می توانید نزدیکترین دفتر ویزا را در اینجا بیابید. زمان انتظار برای تعیین تاریخ مصاحبه بسته به عوامل بسیاری مانند هجوم متقاضیان، کارکنان در دسترس، فصل و مکان متفاوت است.

 

چطور وقت سفارت آمریکا بگیریم؟ موسسه حقوقی ویزاشی با سال ها تجربه در زمینه های وقت سفارت، ویزا ی تحصیلی، ویزای کاری، ویزای توریستی و همچنین از طریق بهره مندی ازمتخصصان این زمینه، آماده ی ارائه ی خدمات وقت سفارت فوری و عادی به شما متقاضیان عزیز می باشد. برای دریافت وقت با شماره 02191002909 داخلی وقت سفارت تماس بگیرید.

وقت عادی و فوری سفارت آمریکا در  دیگر کشور ها را در اینجا مشاهده نمایید.

 

هزینه درخواست را بپردازید

مواردی وجود دارد که ممکن است قبل از شرکت در مصاحبه از شما خواسته شود که هزینه ویزا را پرداخت کنید، در این موارد باید رسید خود را با خود به سفارت ببرید. با این حال، قبل از پرداخت هزینه باید با اسپانسر خود چک کنید زیرا گاهی اوقات این برنامه هزینه های ویزای شما را نیز پوشش می دهد.

 

مدارک مورد نیاز خود را آماده کنید

قبل از شرکت در مصاحبه ویزا، باید مدارک خود را آماده کنید. تمام مدارک شما باید انگلیسی باشد و در صورت نیاز دارای مهر آپوستیل باشد.

 

در مصاحبه ویزای خود شرکت کنید

شما باید در مصاحبه در کنسولگری یا سفارت شرکت کنید، جایی که یک افسر کنسولی تعیین می کند که آیا شما واجد شرایط دریافت ویزای J-1 هستید یا خیر. در این مرحله از فرآیند درخواست، ممکن است از شما خواسته شود که اثر انگشت خود را ارسال کنید، اما ممکن است از کشوری به کشور دیگر تغییر کند. قبل از حرکت، باید مقدمات دریافت پاسپورت و ویزا را فراهم کنید.

 

پس از اتمام مصاحبه ویزای شما و اعطای ویزای شما، ممکن است از شما خواسته شود که هزینه صدور را نیز ارسال کنید. با این حال، به خاطر داشته باشید که همه ملیت ها مجبور نیستند این هزینه را بپردازند، به خصوص اگر برنامه شما تمام هزینه ها را پوشش دهد.

 

وارد ایالات متحده شوید

اکنون که ویزای جی-1 خود را دریافت کرده اید، می توانید به ایالات متحده آمریکا سفر کنید. با این حال، ویزا همیشه ورود به کشور را تضمین نمی کند. در فرودگاه، افسران وزارت امنیت داخلی ممکن است تصمیم بگیرند که از ورود شما به کشور جلوگیری کنند.

در گشت مرزی از شما خواسته می شود که پاسپورت، ویزا و فرم DS-2019 خود را ارسال کنید و اگر اجازه ورود به کشور را داشته باشید، مهر پذیرش یا فرم کاغذی I-94 دریافت خواهید کرد.

 

شرایط ویزای J-1

هنگام درخواست ویزای J-1، باید مدارک زیر را تهیه کنید:

گذرنامه. پاسپورت شما باید حداقل شش ماه پس از خروج از کشور معتبر باشد، مگر اینکه معافیت های خاصی بسته به اینکه اهل کجا هستید وجود داشته باشد.

عکس. هنگام تکمیل فرم درخواست ویزا به صورت آنلاین باید عکس خود را ارسال کنید. اگر عکس شما آپلود نمی شود، یک کپی فیزیکی به همراه داشته باشید، اما لطفاً دستورالعمل های مربوط به نحوه گرفتن عکس ویزا را دنبال کنید.

فرم درخواست ویزای غیر مهاجرتی شما باید فرم DS-160 را به صورت آنلاین پر کنید و صفحه تاییدیه را با خود به سفارت/کنسولگری بیاورید.

رسید هزینه ویزا. اگر قبل از مصاحبه ملزم به پرداخت هزینه ویزا هستید، رسید خود را همراه داشته باشید.

فرم DS- 2019. پس از اینکه در برنامه تبادل خود پذیرفته شدید، حامی شما شما را در SEVIS (سیستم اطلاعات بازدیدکنندگان دانشجو و تبادلی) ثبت می کند. پس از آن، این فرم DS را دریافت خواهید کرد و ممکن است از شما خواسته شود که هزینه فرم را بپردازید – باید با حامی برنامه خود بررسی کنید زیرا ممکن است هزینه ها را پوشش دهند.

فرم DS-7002. اگر در دسته های کارآموز و کارآموز J-1 شرکت می کنید، به این فرم نیز نیاز خواهید داشت.

بیمه درمانی ویزای J1. شما باید پوشش بیمه درمانی داشته باشید و این مسئولیت حامی است که اطمینان حاصل کند که شما یکی از آنها را خریداری کرده اید.

لطفاً به خاطر داشته باشید که گاهی اوقات ممکن است مدارک دیگری مورد نیاز باشد، باید با دفتر ویزای محلی خود تماس بگیرید تا لیست دقیقی از مدارک مورد نیاز را مشاهده کنید.

 

آیا می توانم برنامه تبادل خود را تغییر دهم؟

شما می توانید برنامه خود را تغییر دهید به شرطی که در همان دسته باقی بمانید. شما همچنین باید یک اسپانسر جدید داشته باشید که درخواست انتقال را به وزارت امور خارجه بفرستد و هزینه ای معادل 367 دلار بپردازد. افسر قدیمی شما باید شما را از برنامه قبلی خود رها کند تا واجد شرایط انتقال باشید.

اگر انتقال تأیید شود، فرم جدید DS-2019 دریافت خواهید کرد که تغییرات را نشان می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن (Esc)
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
Scroll To Top