کدام رشته تحصیلی برای کار در آلمان بهتر است؟

دیدگاه های رشته کالج شما در انتخاب یک برنامه برای تحصیل در آلمان نقش بسزایی دارد. اگر می خواهید در آلمان کار کنید، مهم است که بدانید چه شانس هایی می توانید داشته باشید. این کشور دارای بزرگترین اقتصاد و قوی ترین اقتصاد در اتحادیه اروپا است، بنابراین آیا واقعاً یافتن شغل پس از فارغ التحصیلی به همین راحتی است؟

 

کانال ویزا شی در تلگرام

 

در آلمان، فارغ التحصیلان می توانند بهترین فرصت ها را برای کار در زمینه های STEM پیدا کنند: علوم، فناوری، مهندسی، و ریاضیات، و همچنین پزشکی و پرستاری. تمامی مشاغل این رشته ها در لیست کمبود مشاغل در بازار کار آلمان قرار دارند.

 

همانطور که می بینید همه رشته های دانشگاهی در مورد بازار کار برابر نیستند. برخی تقاضای بیشتری دارند برخی کمتر. بیایید نگاهی دقیق‌تر بیندازیم که کدام دوره‌ها از نظر شانس شغل در آلمان بهترین هستند.

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

 

بیشترین موضوعات برای تحصیل در آلمان

به طور کلی، من در مورد بیکاری احتمالی در آلمان زیاد نگران نخواهم بود، این نرخ فقط 5٪ است، مگر اینکه تصمیم بگیرید در زمینه سیاست، تاریخ، هنر تحصیل کنید، جایی که جستجوی کار می تواند یک چالش باشد.

 

فهرست دوره‌هایی که در آلمان به‌عنوان یک خارجی می‌توانید بگذرانید:

 

 1. پرستاری

پرستاری یک حرفه معمولی در آلمان است و تا چند سال اخیر فقط در دانشکده های تخصصی برگزار می شد. اما اکنون می توانید آن را به عنوان یک برنامه لیسانس 3 ساله در دانشگاه تحصیل کنید.

 

پرستاران در بین این حرفه ها بیشترین تقاضا را در آلمان دارند که می توانند در دانشگاه تحصیل کنند.

 

 1. علوم کامپیوتر، علم اطلاعات

امروزه هر کسب و کار و فردی نیاز به حضور آنلاین دارد و در حین تحصیل در زمینه فناوری اطلاعات هرگز نباید نگران شغل و آینده خود باشید.

 

 1. پزشکی

من این دوره را ذکر می کنم زیرا شما بدون شغل در آلمان به عنوان پزشک نمی مانید، مهم نیست از کدام کشور آمده اید. با این وجود، گرفتن پذیرش در یک دانشگاه آلمان برای رشته پزشکی بسیار چالش برانگیز است، بدون اشاره به خود تحصیل.

 

فقط متقاضیانی که بهترین رزومه را داشته باشند (مگر اینکه یک دانشگاه خصوصی باشد) امتیاز دریافت می کنند و فقط بهترین خارجی ها این 6 سال یادگیری مداوم را به پایان خواهند رساند.

 

به همین دلیل، بسیاری از آلمانی‌ها به تحصیل پزشکی در کشورهای دیگر می‌روند که این روند بسیار آسان‌تر است.

 

 1. مهندسان

مهندسی همیشه یک چیز آلمانی بوده است، خارجی ها حتی فکر می کنند که تقریباً همه آلمانی ها مهندس هستند.

 

کلیشه ها تا حدی درست است، بسیاری در رشته مهندسی تحصیل می کنند، اما تقاضا را نمی توان فقط بومی ها برآورده کرد: هر ساله هزاران خارجی برای تحصیل در رشته های مختلف مهندسی به آلمان می آیند و برای زندگی در اینجا و با موفقیت کار می کنند.

 

تقریباً همه رشته های مهندسی در آلمان تقاضای زیادی دارند، به ویژه مکانیک، خودرو و برق.

 

 1. علم

آلمان کشور نوآوری است، محققان و دانشمندان در مقیاس بزرگ مورد نیاز هستند. این به ویژه برای فیزیکدانان، شیمیدانان و زیست شناسان کاربرد دارد. به عنوان مثال، صنایع شیمیایی در آلمان بسیار توسعه یافته است.

 

برخی از مشاغل آکادمیک در آلمان وجود دارند که تقاضای زیادی دارند. اگرچه بیشترین بخش از موقعیت های شغلی رایگان برای متخصصان حرفه ای ماهر (حدود 70٪) اختصاص دارد.

 

شکاف متخصصان برای مشاغل به اصطلاح STEM (علوم، فناوری، مهندسی، ریاضیات) به 338000 متخصص افزایش یافته است که 42000 نفر بیشتر از یک سال قبل است. تنها 15 درصد از تمام کارشناسان STEM در آلمان زن هستند.

 

این کارشناسان به ویژه برای اقتصاد آلمان مهم هستند زیرا آنها در صنایع پیشرو و نوآور آلمانی کار می کنند و بنابراین ارزش افزوده زیادی ایجاد می کنند.

 

به همین دلیل است که آلمان فعالانه از خارجی ها برای کار در زمینه STEM استقبال می کند، آنها حتی حداقل حقوق لازم برای کارت آبی اتحادیه اروپا را به 43056 یورو در سال کاهش داده اند.

 

در زیر می توانید پر متقاضی ترین متخصصان با مدرک تحصیلی بالا در آلمان را مشاهده کنید.

 

در این مقاله، دانشجویان بین المللی، دانشجویان تبادلی، کارآموزان، کارورزان یا محققان بهترین پوشش ها را با نرخ های مقرون به صرفه پیدا خواهند کرد.

متخصصان فناوری اطلاعات

با رونق صنعت آنلاین، تعداد مشاغل خالی در میان دانشمندان کامپیوتر و متخصصان فناوری اطلاعات یک چهارم افزایش یافته است، در سال های اخیر حدود 42000 شغل جدید در بخش فناوری اطلاعات ایجاد شد. کمبود کارشناسان فناوری اطلاعات تنها در 3 سال گذشته بیش از دو برابر شده است.

 

برلین یک مرکز راه اندازی فناوری است که در آن متخصصان جوان می توانند مشاغل هیجان انگیز پیدا کنند. کار در یک شرکت فناوری در آلمان نیز بسیار آسان است.

 

این تقاضا نه تنها برای برنامه نویسان یا توسعه دهندگان نرم افزار بلکه برای متخصصان علوم کامپیوتر نیز مرتبط است.

 

همه صنایع و مشاغل، اعم از تولیدکنندگان خودرو یا شرکت های حقوقی، حداقل به یک فرد متخصص در زمینه فناوری نیاز دارند.

 

آینده ما در داده ها است. در حال حاضر، امنیت سایبری و تجزیه و تحلیل داده ها به ویژه در اقتصاد آلمان مورد نیاز است.

 

توسعه دهندگان نرم افزار

دانشمندان کامپیوتر، متخصصان فناوری اطلاعات و توسعه دهندگان نرم افزار کار یکسانی را انجام نمی دهند. توسعه دهندگان نرم افزار دارای چندین زبان برنامه نویسی هستند و در نتیجه می توانند برنامه ها و نرم افزارهای کامپیوتری جدیدی بسازند.

 

آنها همچنین نرم افزارهای موجود را برای خطاها آزمایش می کنند و راه حل ها را پیدا می کنند. در حال حاضر تقریباً 3000 شغل خالی برای این موقعیت وجود دارد که تقریباً یک سوم بیشتر از یک سال پیش است.

 

توسعه دهندگان نرم افزار به طور متوسط ​​سالانه بیش از 50000 یورو درآمد دارند که در آلمان حقوق بسیار خوبی محسوب می شود.

 

پزشکان

پزشکان برخلاف دندانپزشکان در آلمان با کمبود مواجه هستند، آنها رسماً بخشی از لیست کمبود هستند. در حال حاضر، 5000 موقعیت برای پزشکان قابل پوشش نیست. بسیاری از کلینیک های کوچک و شهرها/روستاهای کوچک برای جذب پزشکان جدید در تلاش هستند.

 

دانشجویان پزشکی خارجی نباید نگران آینده خود باشند، بزرگترین مانع تکمیل تحصیلات طولانی مدت (بیش از 6 سال) است، یافتن شغل بسیار آسان تر است.

 

مهندسان

آلمان با تعداد زیادی شرکت تولیدی، بهشت ​​مهندسان است. صنعت آلمان به طور سنتی تاکید زیادی بر علم و فناوری داشته است. مهندسان همچنین در لیستی از مشاغل مورد نیاز قرار می گیرند که جستجوی کار را بدون دردسر می کند.

ساخت مکانیک و خودرو

با توجه به تمرکز صنعت آلمان، مهندسان مکانیک در این کشور بسیار مورد نیاز هستند. آنها می توانند در مناطق مختلفی که نیاز به ساخت و ساز فنی است، کار کنند، به عنوان مثال، صنایع خودروسازی، کشتی سازی، و تولید.

 

اگرچه رشته مهندسی مکانیک نیز یکی از رشته های بسیار محبوب برای تحصیل در آلمان است، بنابراین انتظار رقابت برای یک مقام در دانشگاه را داشته باشید.

 

مهندسی برق

امروزه در دنیای گوشی های هوشمند و لپ تاپ، مهندسان برق در هر جایی که تمدن باشد مورد نیاز است. مهندسی برق شامل توسعه و ساخت تجهیزات الکتریکی، الکترونیکی و مرتبط با انرژی است.

 

اگر مهندسی برق خوانده اید، در بازار کار آلمان تقاضای زیادی دارید. دانشجویان می توانند فرض کنند که تقاضا به طور پیوسته افزایش خواهد یافت.

 

کارفرمایان بالقوه برای مهندسان در آلمان می توانند BMW، Volkswagen، Daimler، Samsung، Siemens، Sony باشند. همه آنها شرکت های بزرگ آلمانی هستند که هزاران کارمند دارند و دائماً برای استعدادها تقاضا دارند.

 

دانشمندان

متخصصان علوم طبیعی نیز در لیست کمبود قرار دارند. آنها در دانشگاه ها، مؤسسات تحقیقاتی و در بسیاری از مشاغل مورد نیاز هستند. این شامل موضوعاتی مانند زیست شناسی، شیمی، فیزیک، بوم شناسی، زمین شناسی، نجوم، هواشناسی و غیره است.

 

آلمان تقاضای ویژه ای برای متخصصان شیمی و زیست شناسی دارد.

 

ریاضیدانان

ریاضیدانان متخصص جبر یا هندسه هستند. بسته به اینکه ریاضیات نظری یا کاربردی باشد، آنها در زمینه های مختلف کار می کنند. این موضوع برای تحصیل در آلمان بسیار محبوب نیست، متخصصان بیشتری در این کشور گم می شوند.

 

ریاضیدانان در بسیاری از زمینه ها مورد نیاز هستند: نرم افزار و مخابرات، تحقیق و توسعه، بانک ها و شرکت های بیمه، علم و تدریس در مدارس، دانشگاه ها.

 

مشاغل بدون مدرک با تقاضای بالا

تقریبا 70 درصد از موقعیت های شغلی آزاد در آلمان متعلق به مشاغل بدون مدرک با آموزش حرفه ای است.

 

این کمبود هر سال در حال افزایش است و شرکت های محلی به همین دلیل با مشکلات مختلفی روبرو می شوند. عامل دیگر این است که امروزه بیشتر افراد ترجیح می دهند به جای یادگیری حرفه ای، یک حرفه آکادمیک را مطالعه کنند.

 

بنابراین این روند به طور طبیعی تعداد کارگران موجود را هر ساله کاهش می دهد.

 

پرستاران و کارکنان مراقبت ارشد

سال‌هاست که پرستاران در آلمان تقاضای زیادی دارند و کارگران مراقبت‌های سالمند حتی تقاضای بیشتری دارند. جمعیت آلمان به سرعت در حال پیر شدن است و این کشور به کارگران بیشتری از خارج برای مراقبت از سالمندان نیاز دارد.

 

پرستاری در آلمان عمدتاً در مدارس حرفه ای تحصیل می کنند، دانشگاه ها تنها در 10 سال گذشته شروع به ارائه این رشته کرده اند. دوره آموزش حرفه ای 3 سال به طول می انجامد و خارجی ها می توانند در آن شرکت کنند.

 

تا سال 2025 این کشور کمبود 150000 پرستار و کارمند مراقبت ارشد را پیش بینی می کند. با این تقاضا که به سرعت در حال رشد است، شانس شغلی عالی خواهید داشت.

کارگران فلزی

فلزکاران همیشه مورد تقاضا بوده اند، این حرفه تجارت کلاسیک با تنوع و تمرکز متفاوت است.

 

تکنسین های الکترونیک یا برق

برقکارها حرفه کلاسیکی هستند که همیشه در همه جای دنیا مورد تقاضا هستند. در آلمان، شما می توانید بین رشته های زیادی از جمله:

تجهیزات و سیستم ها

تکنولوژی اتوماسیون

تکنولوژی عملیات

انرژی و فناوری ساختمان

ساختمان ها و سیستم های زیرساختی

فناوری اطلاعات و سیستم

 

اصطلاح تکنسین الکترونیک در آلمان گسترده است، بنابراین کارآموزان گزینه های شغلی و مکان های کاری زیادی برای انتخاب دارند.

 

متخصصان پردازش پلاستیک

پلاستیک در حال حاضر در همه جا استفاده می شود. آلمان پلاستیک و سایر مواد مصنوعی را تولید و پردازش می کند. در این دسته مشاغل زیادی برای انتخاب وجود دارد که همگی تقاضای بالایی دارند.

 

متخصصان فناوری جوش

 

این شامل حرفه های مختلف، به ویژه مکانیک ساخت و ساز در فناوری جوش است که می توانید در قالب آموزش حرفه ای یاد بگیرید.

 

متخصصان فناوری انرژی

فناوری انرژی برای آینده ما بسیار مهم است، بنابراین شما می توانید برای سال های زیادی انتظار شغلی مطمئن را داشته باشید. دوره های مختلف حرفه ای را می توان در این صنعت یافت.

 

متخصصان تبرید

مکانیک برای تکنولوژی تبرید رایج ترین شغل در این دسته است. شما با ساخت و ساز و مونتاژ و تعمیرات کولر گازی و اینها سر و کار خواهید داشت.

 

همه این مشاغل را می توان در مدارس حرفه ای در آلمان آموخت.

 

پردرآمدترین مدارک تحصیلی در آلمان

حقوق و دستمزد آینده یک فاکتور مهم در هنگام صحبت در مورد فرصت های شغلی پس از فارغ التحصیلی است، این دو چیز به هم مرتبط هستند. با این حال، تمام مدارک تحصیلی پردرآمد مانند دندانپزشکی در آلمان تقاضای بالایی ندارند.

 

 1. طب انسانی و دندانپزشکی

پزشکان و دندانپزشکان با اختلاف بیشترین درآمد را در آلمان و بسیاری از کشورهای غربی دارند. حقوق اولیه 52668 یورو و متوسط ​​حقوق سالانه 85100 یورو است.

 

 1. حقوق

پس از آن وکلا با حقوق اولیه 46524 یورو، متوسط ​​دستمزد سالانه 85000 یورو است.

 

پزشکان و کارشناسان حقوق به حرفه های آزاد در آلمان تعلق دارند، آنها می توانند به طور مستقل کار کنند و مالیات کمتری بپردازند.

 

 1. علوم طبیعی: فیزیک، شیمی و زیست شناسی

حقوق اولیه 48812 یورو و متوسط ​​حقوق سالانه 60000 یورو است.

 

حرفه های علمی کلاسیک دستمزد بسیار خوبی دارند. استادان در دانشگاه ها بالاترین حقوق را دارند که اغلب حدود 80000 یورو در سال است، اما آنها همچنین باید مدرک دکتری داشته باشند.

 

 1. مهندسی: مهندسی صنایع، مکانیک، برق

حقوق اولیه 47481 یورو و متوسط ​​حقوق سالانه 62454 یورو است.

 

آلمان بهشت ​​مهندسان است، آنها همیشه در این کشور با فناوری پیشرفته شغل خواهند داشت. مهندسان مکانیک و برق نسبت به دیگران دستمزد بهتری دریافت می کنند و با چنین صنایعی که به سرعت در حال رشد هستند، تقاضای بالایی دارند.

 

 1. علوم ریاضی و کامپیوتر

حقوق اولیه 46191 یورو و متوسط ​​حقوق سالانه 60114 یورو است.

 

زمانی که فارغ التحصیلان علوم کامپیوتر می توانند انتظار دستمزد بسیار خوبی را در آلمان داشته باشند، این کارشناسان همیشه غایب هستند و با رشد تکنولوژی و دیجیتالی شدن، شرکت ها آماده پرداخت خوب هستند.

 

همین امر در مورد ریاضیات نیز صدق می کند، افراد با درک تحلیلی نادر هستند، اساتید دانشگاه می توانند با پرداخت بهتری تا 80000 یورو و حتی بیشتر حساب کنند.

 1. انفورماتیک کسب و کار

حقوق اولیه 45566 یورو و متوسط ​​حقوق سالانه 60433 یورو است.

 

ترکیبی از کسب و کار و انفورماتیک چیزی است که بسیاری از کسب و کارها به دنبال آن هستند، این متخصصان می توانند شرکت را به جلو ببرند و مدیرعامل این موضوع را درک می کند.

 

در نتیجه، آنها حقوق زیادی دریافت می کنند، به خصوص با سابقه و تجربه، شغل شما می تواند به شدت رشد کند و بنابراین حقوق، مسئولیت ها.

 

 1. روانشناسی

حقوق اولیه 33623 یورو و متوسط ​​حقوق سالانه 44836 یورو است.

 

روانشناسی پردرآمدترین رشته نیست اما فارغ التحصیلان پس از تحصیل روانشناسی مکان های مختلفی برای کار دارند: کلینیک ها، دانشگاه ها، شرکت ها، مدارس، مطب های خصوصی، سازمان های دولتی و غیره.

 

بنابراین، حقوق نیز متفاوت است، اساتید دانشگاه بهترین چک را دریافت می کنند. حقوق 72000 یورو نیز ممکن است، اما نادر است.

 

بررسی حقوق و دستمزد در آلمان در Gehalt.de – بهترین ابزار برای محاسبه بین مشاغل، سابقه کار، تجربه، مکان.

 

کم درآمدترین مدرک تحصیلی در آلمان

متأسفانه آلمان مانند هر کشور دیگری مشاغل کم دستمزد زیادی دارد. بیشتر رشته های علوم انسانی در این دسته قرار می گیرند.

 

مطالعات می تواند در مقایسه با پزشکی بسیار جالب و نه چندان سخت باشد، اما شما آنچه را که برای آن مطالعه کرده اید به دست می آورید.

 

نرخ بیکاری در میان فارغ التحصیلان رشته های علوم انسانی/اجتماعی بالا است و به دلیل محدودیت در دسترس بودن شغل، اغلب با حقوق کمتر یا در موقعیت اشتباه کار می کنند.

 

تاریخ و مطالعات فرهنگی

مطالعات تاریخ شامل خواندن زیادی است، بنابراین برای این کار آماده باشید، اما تکمیل مدرک نسبتا آسان است. من چند مطالعه تاریخ با مقدار زیادی وقت آزاد می دانم.

 

حقوق اولیه 33500 یورو و متوسط ​​حقوق سالانه 38400 یورو است.

 

الهیات

الهیات مطالعه دین و Got است. حقوق اولیه در آلمان بسیار پایین است، اما با گذشت زمان می توانید به عنوان کشیش کلیسا بروید که معمولاً حقوق خوبی دریافت می کند.

 

حقوق اولیه 26200 یورو (2016) است، متوسط ​​دستمزد سالانه 60996 یورو در صورت کار به عنوان کشیش است.

 

فلسفه

فلسفه مطالعه سؤالات کلی و اساسی در مورد هستی، دانش، ارزش ها، عقل، ذهن و زبان است که شامل خواندن زیاد نیز می شود.

 

حقوق اولیه 33261 یورو است.

 

زبان شناسی و مطالعات ادبی

Germanistik و Anglistik دو رشته محبوب در میان سایرین هستند. به خصوص بسیاری از دانشجویان خارجی تحصیل Germanistik را انتخاب می کنند زیرا می توانند مهارت های زبان آلمانی خود را بهبود بخشند و همزمان مدرک دانشگاهی دریافت کنند.

 

حقوق اولیه 30000 یورو و متوسط ​​حقوق سالانه 35500 یورو است.

 

و همچنین سیاست، جامعه شناسی، علوم ارتباطات، علوم تربیتی، باستان شناسی، هنر و سایر علوم انسانی.

 

بهترین کشور برای مهاجرت: کانادا یا آلمان

ایالات متحده در مقابل بریتانیا: بهترین کشور برای زندگی

زندگی در آلمان در مقابل ایالات متحده آمریکا: کدام بهتر است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن (Esc)
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
Scroll To Top