کشور کرواسی عضو منطقه شنگن می‌شود

کرواسی عضو منطقه شنگن می‌شود

کشور کرواسی از آغاز سال ۲۰۲۳ به عضویت منطقه شنگن در اروپا در می‌آید. اما با درخواست پیوستن بلغارستان و رومانی به منطقه شنگن مخالفت شده است.

 

تغییرات جدید قوانین ورود به منطقه شنگن
راهنمای دریافت کارت آبی اتحادیه اروپا آلمان

 

با موافقت کشورهای عضو منطقه شنگن، کشور کرواسی از آغاز سال ۲۰۲۳ میلادی به جمع کشورهای عضو این منطقه در اروپا می‌پیوندد.
به این ترتیب مرزهای دریایی و زمینی کرواسی با سایر کشورهای منطقه شنگن، از اول ماه ژانویه ۲۰۲۳ باز خواهند شدند. در پی آن، گذرنامه مسافران مسیرهای زمینی و دریایی بین این کشورها مورد کنترل قرار نخواهد گرفت.

 

کنترل گذرنامه مسافران از مرزهای هوایی، ابتدا از ۲۵ ماه مارس ۲۰۲۳ لغو خواهد شد. علت آن نیز “برقراری هماهنگی با برنامه‌های زمستانی و تابستانی” اتحادیه پروازهای بین‌المللی (IATA) عنوان شده است.

 

از سوی دیگر با درخواست بلغارستان و رومانی برای پیوستن به منطقه شنگن موافقت نشده است. اتریش و هلند با رای مخالف، مانع الحاق بلغارستان و رومانی به منطقه شنگن شده‌اند.

این در حالی است که کارل نه‌هامر، صدراعظم اتریش، هنوز هیچ گونه پیش‌شرطی را برای موافقت با پیوستن بلغارستان و کرواسی به شنگن بیان نکرده است. تنها استدلال مقامات اتریشی در مخالفت با حضور بلغارستان و رومانی در منطقه شنگن، مقابله با “مهاجرت غیرقانونی به اتحادیه اروپا” بوده است.

 

هلند نیز مخالفت خود با پیوستن بلغارستان به منطقه شنگن را “کمبود تلاش برای حاکمیت قانون و نارسایی قوانین مبارزه با فساد و جرایم سازمان یافته در بلغارستان” خواند.

 

در حال حاضر ۲۶ کشور اروپایی، عضو منطقه شنگن هستند. اما “فقط” ۲۲ کشور از آنها، عضو اتحادیه اروپا هستند. کشورهای نروژ، سوئیس، لیختن‌اشتاین و ایسلند چهار کشور عضو منطقه شنگن هستند که در جمع کشورهای اتحادیه اروپا قرار نگرفته‌اند

1 دیدگاه در “کشور کرواسی عضو منطقه شنگن می‌شود

  1. سحر گفت:

    عالی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن (Esc)
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
Scroll To Top