رکورد جدید در زمینه کمبود نیروی کار ماهر در آلمان

کمبود نیروی کار ماهر در آلمان

کمبود نیروی کار ماهر در سال ۲۰۲۲ به طور تصاعدی در آلمان افزایش یافت. طبق یک مطالعه جدید ۶۳۰ هزار محل شغلی در سال ۲۰۲۲ خالی مانده است. در برخی بخش‌ها حتی ۹۰ درصد از پست‌های خالی پر نشده است.

 

شرایط مهاجرت و اخذ کارت آبی آلمان را آسان‌تر می‌شود
اصلاح قوانین مهاجرتی آلمان با هدف رفع بحران نیروی کار

 

موسسه تجاری “مرکز تشخیص صلاحیت برای تامین نیروی کار ماهر” آلمان (Kofa) اعلام کرد به‌رغم فشار اقتصادی ناشی از جنگ اوکراین و تورم بالا، کمبود نیروی کار ماهر در سال ۲۰۲۲ به رکورد جدیدی رسید.

 

مرکز یاد شده در گزارش تازه خود می‌گوید ۶۳۰ هزار محل کاری برای نیروی ماهر در سال گذشته پر نشده زیرا افراد واجد شرایط برای این شغل‌ها در داخل آلمان وجود نداشته‌اند.

 

براساس این مطالعه کمبود نیروی ماهر به ویژه در حوزه‌های بهداشت، امور اجتماعی، آموزش و همچنین در حوزه‌های ساخت و ساز، معماری، نقشه‌برداری و مهندسی خدمات ساختمانی مشهود بوده است.

 

از هر ۱۰ جای خالی در این عرصه‌ها شش مورد اشغال نشده است. کمبود نیروی ماهر در رشته‌های علوم طبیعی، جغرافیا و فناوری اطلاعات بالاتر از حد متوسط بوده است.

 

طبق این مطالعه کمبود نیروی ماهر در بخش‌های خدمات بازرگانی و معاملات، هتل‌داری و گردشگری در سال گذشته تقریبا سه برابر شده است و از هر ۱۰ محل خالی سه جا پر نشده است.

 

نیاز در این عرصه به نیروی کار پس از رکود شدید در پی همه‌گیری کرونا بیشتر محسوس بوده است.

 

به گفته (Kofa) هرچه صلاحیت مورد نیاز بالاتر باشد، پر کردن مشاغل خالی با نیروی ماهر هم دشوارتر است.

 

کارشناسان با مدرک دانشگاهی در زمینه‌های علوم کامپیوتر، مهندسی برق، برنامه‌ریزی ساخت و ساز و نظارت به طور خاص مورد نیاز است و در این حوزه‌های شغلی از هر ۱۰ جای خالی برای ۹ محل نتوانستند نیروی کار ماهر با شرایط مناسب پیدا کنند.

 

کلمنس فوست، رئیس موسسه پژوهش اقتصادی “ایفو” اخیرا در مقاله‌ای نوشت که شرکت‌ها می‌توانند با افزایش دستمزدها و شرایط کاری بهتر با این مشکل مقابله کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن (Esc)
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
Scroll To Top