گرین کارت چیست؟ چگونه گرین کارت آمریکا بگیرم؟

گرین کارت چیست؟

گرین کارت چیست؟ گرین کارت به دارنده آن حق زندگی و کار دائمی در ایالات متحده را می دهد. به عنوان یک مدرک شناسایی رسمی، ویزای مهاجرتی محبوب تقریباً تمام حقوق یک شهروند ایالات متحده را به صاحب گرین کارت می دهد.

 

تعریف گرین کارت

گرین کارت آمریکا رسماً کارت اقامت دائم قانونی یا فرم I-551 نامیده می شود. به هر کسی که ویزای مهاجرتی ایالات متحده را که بسیار مورد تقاضا است – از طریق لاتاری گرین کارت یا یکی از فرآیندهای درخواست جایگزین – به دست آورد، مجوز کار و اقامت نامحدود برای ایالات متحده آمریکا اعطا می شود.

 

این همان چیزی است که گرین کارت فعلی ایالات متحده به نظر می رسد.

 

هنگام برقراری ارتباط با مرجع صادرکننده، خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات متحده (USCIS)، نامزد جدید گرین کارت در ابتدا “Applicant” یا “Beneficiary” نامیده می شود. دارندگان قانونی گرین کارت نیز به عنوان “مقیم دائم قانونی” یا “LPR” نامیده می شوند.

 

پس از موفقیت آمیز بودن روند درخواست گرین کارت، گرین کارت به متقاضیان این امکان را می دهد تا آزادانه محل کار و سکونت خود را انتخاب کنند، به راحتی وارد کشور شوند و از کشور خارج شوند، با هزینه بسیار کمتر در ایالات متحده تحصیل کنند و پس از مدتی از مزایای بیشتری برخوردار شوند.

 

گرین کارت: مهاجرت به آمریکا آسان شد

برخلاف سایر ویزاهای ایالات متحده، گرین کارت تنها راه پایدار برای مهاجرت به آمریکا است. این به دلیل اعتبار مادام العمر اقامت دائم قانونی است.

 

اگرچه شما می توانید با ویزای کار موقت مدتی در ایالات متحده زندگی و کار کنید اما پس از مهلت مشخص باید کشور را ترک کنید.

 

تاریخچه گرین کارت

ایالات متحده آمریکا همیشه یک کشور مهاجرپذیر بوده است. در طول قرن 19 و اوایل قرن 20 آمریکا به روی مهاجران از هر نقطه در جهان به تعداد نامحدود باز بود.

 

پس از جنگ داخلی آمریکا، دادگاه عالی ایالات متحده اولین نوآوری ها را معرفی کرد. بعدها، “سرویس مهاجرت و تابعیت ایالات متحده” (INS به اختصار) در سال 1933 تأسیس شد.

 

اساس گرین کارت امروزی در طول جنگ جهانی دوم گذاشته شد: در سال 1940، کنگره ایالات متحده قانون ثبت نام بیگانگان را تصویب کرد که اولین قوانین مشخص برای مهاجرت به ایالات متحده را تعیین کرد.

 

یکی از اولین تصمیمات این بود که همه مهاجرانی که وارد آمریکا می شدند بازرسی و برای آنها کارت شناسایی صادر شود. سند صادر شده در آن زمان «Alien Card» یا «Alien Registration Receipt Card» نام داشت و در واقع سبز روشن بود. نام مستعار “گرین کارت” اینگونه به وجود آمد.

 

در سال 2003، خدمات مهاجرت و تابعیت ایالات متحده (INS) به “خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات متحده” تغییر نام داد. USCIS هنوز هم گرین کارت ها را امروز صادر می کند.

 

پس از اینکه گرین کارت برای چند سال در رنگ های متغیر تولید شد (ابتدا زرد، سپس صورتی، سپس بنفش-آبی)، دولت ایالات متحده در سال 2010 تصمیم گرفت به طرح سبز بازگردد.

 

گرین کارت چگونه است؟

گرین کارت مدرن ایالات متحده حاوی داده های زیر است:

نام خانوادگی

نام داده شده

شماره USCIS

اعداد USCIS اعداد متوالی منحصر به فرد هستند.

دسته بندی

دسته ویزا نحوه دریافت گرین کارت خود را توصیف می کند، به عنوان مثال. “DV1” برای قرعه کشی گرین کارت یا “CR1” برای ساکنان مشروط که گرین کارت آنها مشمول محدودیت زمانی است.

کشور محل تولد

تاریخ تولد

جنسیت

تاریخ انقضا

تاریخ صدور

اثر انگشت

عکس دارنده گرین کارت

هولوگرام

 

در پشت گرین کارت می توانید موارد زیر را بیابید:

یک بارکد

عکس دیگری از دارنده گرین کارت

یک کد سه خطی قابل خواندن توسط ماشین (مانند پاسپورت)

یکی از آخرین تغییراتی که برای افزایش امنیت گرین کارت طراحی شده بود، هولوگرام کنار عکس به جای امضا بود.

 

مزایای گرین کارت

داشتن گرین کارت ایالات متحده تقریباً همه حقوق را به دارنده آن برابر با حقوق یک شهروند ایالات متحده می دهد. این شامل:

اقامت نامحدود در آمریکا

مجوز کار نامحدود در ایالات متحده آمریکا

ورود و خروج نامحدود و آسان بدون ویزا

واجد شرایط بودن برای کمک های دولتی پس از 5 سال به عنوان دارنده گرین کارت

حق تحصیل در دانشگاه های آمریکا بدون ریسک و تا 80 درصد ارزان تر از افراد بدون گرین کارت

امکان وام فدرال برای دانشجویان

امنیت بحران: دارندگان گرین کارت معمولا تحت تأثیر تحریم های سفر قرار نمی گیرند.

اخذ مجوزهای تجاری و سرمایه گذاری

اعضای خانواده (همسر و فرزندان مجرد زیر 21 سال) به طور خودکار واجد شرایط دریافت گرین کارت هستند.

درخواست شهروندی ایالات متحده پس از 3 یا 5 سال به عنوان دارنده گرین کارت امکان پذیر است.

 

چگونه گرین کارت بگیرم؟

گرین کارت ایالات متحده را فقط می توان دریافت کرد:

از طریق یک شغل در ایالات متحده آمریکا

برای پیوستن خانوادگی با اقوام آمریکایی

با برنده شدن در قرعه کشی گرین کارت

از طریق سرمایه گذاری بزرگ در یک شرکت آمریکایی

 

برای اکثر مردم، لاتاری گرین کارت تنها شانس زندگی بی دغدغه در آمریکا است، زیرا برای خارجی ها کار دائمی در ایالات متحده آمریکا بسیار دشوار است.

 

در قرعه کشی گرین کارت، مقامات ایالات متحده هر سال 55000 گرین کارت را در سراسر جهان قرعه کشی می کنند.

 

متأسفانه بسیاری از شرکت کنندگان از قرعه کشی حذف می شوند زیرا درخواست های خود را دقیقاً در قالب مشخص شده ارسال نمی کنند. حتی کوچکترین اشتباهات منجر به رد صلاحیت توسط مقامات ایالات متحده خواهد شد.

 

مشکل دیگر این است که یک متقاضی گرین کارت رد صلاحیت شده توسط دولت ایالات متحده مطلع نمی شود که او رد صلاحیت شده است – چه رسد به اینکه چرا. در نتیجه بسیاری از شرکت کنندگان در قرعه کشی گرین کارت سال به سال اشتباهات مشابهی را مرتکب می شوند و حتی متوجه آن نمی شوند.

 

به همین دلیل توصیه می شود با مشاوران ما در این باره مشورت کنید.

گرین کارت چیست؟

گرین کارت چیست؟

هزینه گرین کارت چقدر است؟

بسته به نحوه دریافت گرین کارت، هزینه ویزای مهاجرت آمریکا متفاوت است.

 

برخلاف قرعه کشی ساده گرین کارت که فقط هزینه های اولیه ندارد، گرین کارت های مبتنی بر اشتغال و خانواده به دلیل نیاز به شواهد و استشهادنامه، هزینه های اضافی نیز به همراه دارند. انتظار هزینه های زیر را داشته باشید:

BASIC GREEN CARD COSTS
Processing Fee$325 – $345
USCIS Immigrant Fee$220
Biometrics Services Fee
(photo and fingerprints)
$85
Medical examination
(by a medical professional for the immigration process)
$400 – $500
EMPLOYMENT-BASED GREEN CARD: ADDITIONAL COSTS
Immigrant Petition for Foreign Workers$700
Attorney and/or agency fees for a Labor Certificationvary between
$3000 and
$4000
Premium Processing Fee
to shorten wait times, some of which can be years long
$2500
FAMILY-BASED GREEN CARD: ADDITIONAL COSTS
Foreign Relative Petition Fee$535
Affidavit of Support Fee$120

همچنین باید هزینه سفر فعالسازی گرین کارت به ایالات متحده را در نظر بگیرید.

 

چگونه برای گرین کارت اقدام کنیم؟

اگر رویای زندگی در آمریکا را دارید، ابتدا گزینه های خود را بررسی کنید:

 

آیا در ایالات متحده اقوام دارید؟

آیا مهارت های خاصی دارید که می تواند شما را برای یک کارفرما در ایالات متحده ارزشمند کند؟

آیا شرایط واجد شرایط بودن برای قرعه کشی گرین کارت را دارید؟

اگر به یک یا چند مورد از این سؤالات پاسخ «بله» بدهید، هیچ چیز مانع شما نخواهد شد (البته به جز کاغذبازی).

 

برای گرین کارت مبتنی بر خانواده درخواست دهید

الحاق خانواده از طریق گرین کارت به ویژه برای همسران و فرزندان شهروندان ایالات متحده مفید است زیرا در اکثر موارد  دیگر (مانند کارت سبز برای خواهر و برادر) دوره های انتظار طولانی وجود دارد.

 

اگر شما یک همسر، یک فرزند مجرد زیر 21 سال، یا یکی از والدین یک شهروند ایالات متحده حداقل 21 سال هستید، پس به دسته ای به اصطلاح “فوری” تعلق دارید و از نظر تئوری هیچ دوره انتظاری ندارید. با این حال، در عمل گرین کارت خود را تا پس از گذشت 5 تا 18 ماه (یا 3 تا 12 ماه در مورد کودکان) دریافت می کنید.

 

فرزندان مجرد بالای 21 سال و همچنین فرزندان متاهل و خواهران و برادران یک شهروند ایالات متحده (که 21 سال یا بیشتر دارند) نیز می توانند برای گرین کارت درخواست دهند، اما باید انتظار دوره انتظار بسیار طولانی تری را داشته باشند.

 

اعضای خانواده دارندگان گرین کارت

اگر یکی از اعضای خانواده شما که در ایالات متحده زندگی می کند “فقط” یک مقیم دائم قانونی است، اما شهروند ایالات متحده نیست، پس شما به عنوان وابسته به دسته دوم ترجیحی تعلق دارید و باید منتظر دوره های انتظار باشید.

 

زمان پردازش گرین کارت مبتنی بر خانواده در هر مورد متفاوت است و می تواند از چند ماه تا 15 سال متغیر باشد.

 

برای گرین کارت مبتنی بر اشتغال اقدام کنید

به دلیل بار سخت اثبات و هزینه های زیاد برای کارفرمایان ایالات متحده، اخذ گرین کارت از طریق کار سخت و نسبتاً نادر است. کسانی که هنوز می خواهند مراحل درخواست گرین کارت مبتنی بر کار را طی کنند، باید یکی از پنج دسته را انتخاب کنند:

 

EB-1

توانایی فوق العاده

 

EB-1B

اساتید و محققان برجسته، مدیران و مدیران اجرایی

 

EB-2

مدرک پیشرفته، توانایی استثنایی

 

EB-3

کارگران ماهر، حرفه ای ها، کارگران دیگر

 

EB-4

مهاجران ویژه و کارگران مذهبی

 

EB-5

سرمایه گذاران

 

طبقه بندی به پنج دسته ترجیحی نشان می دهد که زمان انتظار برای هر کدام متفاوت است. متأسفانه، اخذ گواهینامه کار مورد نیاز نیز زمان بر و پرهزینه است.

 

برای گرین کارت مبتنی بر سرمایه گذاری اقدام کنید

با سرمایه گذاری مالی زیاد در یک شرکت آمریکایی، امکان اخذ گرین کارت وجود دارد. حداقل مبلغ برای این امر در مناطق روستایی یا از نظر اقتصادی ضعیف 900000 دلار است. در سایر موارد، 1.8 میلیون دلار مورد نیاز است.

 

ویزای EB-5 صادر شده در اینجا معادل گرین کارت در شرایط آزمایشی است. پس از دو سال (در صورت برآورده شدن تمام شرایط)، وضعیت اقامت پس از درخواست تنظیم می شود و سرمایه گذار به یک مقیم دائم قانونی تبدیل می شود.

 

برنده شدن گرین کارت در قرعه کشی گرین کارت

قرعه کشی گرین کارت (که DV Lottery یا Diversity Visa Lottery نیز نامیده می شود) ساده ترین راه برای اکثر افراد برای دریافت گرین کارت است.

 

این قرعه کشی با شرایط بسیار کم ورود و شانس برنده شدن 1 در 25، سالانه 55000 شرکت کننده را از سراسر جهان به ایالات متحده می آورد.

گرین کارت چیست؟

گرین کارت چیست؟

برای گرین کارت اقدام کنید

برای بسیاری از افراد، اولین قدم برای داشتن اقامت دائم و کار در ایالات متحده آمریکا، درخواست ویزای مهاجرت (وضعیت اقامت دائم قانونی) است. 3 مسیر مختلف برای گرفتن گرین کارت وجود دارد: از طریق برنده شدن در قرعه کشی گرین کارت، از طریق کار یا خانواده.

 

آیا دارندگان گرین کارت باید مهاجرت کنند؟

هدف از گرین کارت این است که یک فرد به طور دائم زندگی خود را به ایالات متحده آمریکا منتقل کند. با این حال، زمانی که به طور ناگهانی محقق می شود، کارهای زیادی برای انجام دادن وجود دارد. مقامات ایالات متحده درک این موضوع را دارند و به برندگان گرین کارت زمان کافی می دهند تا زندگی خود را کم کم به ایالات متحده انتقال دهند.

 

به خصوص در چند سال اول، رفت و آمد بین ایالات متحده و کشور اصلی معمولاً مشکلی ایجاد نمی کند. با این حال، به عنوان دارنده گرین کارت، باید به خاطر داشته باشید که شما مجاز به اقامت بیش از 12 ماه (یا 24 ماه پس از درخواست) در خارج از ایالات متحده نیستید – در غیر این صورت ممکن است حق گرین کارت شما از شما سلب شود. .

 

اکثر برندگان گرین کارت تصمیم می گیرند حداکثر پس از چهار تا پنج سال به طور دائم به محل زندگی خود نقل مکان کنند.

 

گرین کارت به عنوان شناسه

وقتی در ایالات متحده هستید، باید گرین کارت خود را همیشه همراه داشته باشید. گرین کارت فیزیکی ثابت می کند که شما یک مقیم دائم قانونی هستید. بنابراین، اگر گرین کارت شما مفقود، دزدیده یا از بین رفت، باید برای دریافت مجدد آن اقدام کنید.

 

شما باید گرین کارت خود را اغلب در زندگی روزمره آمریکایی خود نشان دهید، به عنوان مثال، هنگام افتتاح حساب بانکی، دریافت گواهینامه رانندگی آمریکایی یا درخواست شغل.

 

توجه: طبق بخش 264 (e) قانون مهاجرت و ملیت (INA)، اگر بدون گرین کارت خود دستگیر شوید، ممکن است تا 100 دلار جریمه شوید. در موارد سختی ممکن است حتی با 30 روز زندان روبرو شوید.

 

مدت اعتبار گرین کارت چقدر است؟

اگر شما یک مقیم دائم قانونی هستید، پس مجوز اقامت و کار شما برای ایالات متحده مادام العمر معتبر است. با این وجود، گرین کارت فیزیکی به عنوان یک مدرک هویتی فقط ده سال اعتبار دارد و باید به موقع تمدید شود.

 

شما باید فرآیند تمدید را حداکثر 6 ماه قبل از انقضای گرین کارت از طریق فرم I-90 USCIS آغاز کنید.

 

توجه: اعتبار گرین کارت فیزیکی شما هیچ ارتباطی با وضعیت شما به عنوان مقیم قانونی ایالات متحده ندارد.

 

خارج از ایالات متحده برای بیش از 364 روز در یک زمان بدون درخواست قبلی شرایطی وجود دارد که ممکن است باعث شود اعتبار گرین کارت شما منقضی شود. اینها برای مثال عبارتند از:

 

تبدیل شدن به یک شهروند ایالات متحده

بازگرداندن گرین کارت خود به کنسولگری ایالات متحده یا مرکز خدمات USCIS (شامل اسناد رسمی بازگشت)

ارتکاب اعمال مجرمانه سنگین

مهلت‌های منقضی شده (مثلاً گرین کارت مشروط برای مهاجران یا سرمایه‌گذاران تازه ازدواج کرده)

نقض قانون مهاجرت

 

تمدید گرین کارت

پس از درخواست برای جایگزینی یا تمدید گرین کارت از طریق فرم I-90، یک اطلاعیه اقدام به اصطلاح “I-797” برای شما ارسال می شود. شما باید این سند را به عنوان مدرکی دال بر وضعیت اقامت قانونی خود در ایالات متحده تا زمانی که گرین کارت جدید خود را دریافت کنید همراه خود داشته باشید.

 

با گرین کارت شهروند ایالات متحده شوید

دارندگان گرین کارت می توانند پس از پنج سال واجد شرایط شهروندی ایالات متحده شوند. اگر با یک شهروند ایالات متحده ازدواج کرده اید، فقط باید سه سال صبر کنید. الزامات اساسی برای اخذ تابعیت در ایالات متحده عبارتند از:

 

حداقل 30 ماه گذراندن در ایالات متحده در پنج سال گذشته (یا 18 ماه در عرض سه سال در صورت ازدواج با یک شهروند ایالات متحده)

حداقل سه ماه قبل از درخواست، در همان ایالت یا شهرستان اقامت داشته باشید

احترام به قانون اساسی ایالات متحده (و همچنین عدم نقض قانون)

مهارت های انگلیسی کافی و دانش تاریخ و دولت آمریکا

 

آیا می توانم گرین کارت بخرم؟

گرین کارت‌هایی که با سرمایه‌گذاری در شرکت‌های آمریکایی به دست می‌آیند، گرین کارت‌های خریدنی هستند که با تقویت اقتصاد ایالات متحده و ایجاد شغل مرتبط هستند.

 

زندگی در آمریکا بدون گرین کارت

زندگی در ایالات متحده بدون گرین کارت ممکن است، اما عمدتاً توسط مهلت ها، موانع، هزینه های اضافی و مشکلات مالی همراه است. حتی با ویزای کاری قانونی، که از نظر تئوری قابل تمدید است، همیشه خطر از دست دادن همه چیز وجود دارد.

 

فقط با گرین کارت می توان زندگی در ایالات متحده را واقعاً برنامه ریزی کرد. اگر شغل دائمی، گواهینامه رانندگی، خانه شخصی یا وام می خواهید، گرین کارت شما تنها راه حل است.

 

اگر سالی یک بار در قرعه کشی گرین کارت شرکت کنید، تمام تلاش خود را برای برنده شدن گرین کارت انجام داده اید.

 

شانس خود را با ویزا شی امتحان کنید.

 

بیشتر بخوانید:
هزینه های زندگی و تحصیل در آمریکا برای دانشجویان ایرانی
زمان اعلام نتایج لاتاری گرین کارت 2023 و نحوه مشاهده جواب لاتاری
کانادا در مقابل آمریکا: کدام کشور برای مهاجرت ایرانی‌ها در سال 1401 بهتر است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن (Esc)
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
Scroll To Top